Laminátové podlahy


Laminátové podlahy


Laminátová podlaha, někdy ne zcela správně nazývaná plovoucí podlaha, je jedním z nejprodávanějších druhů podlahových krytin. Pokud chcete, aby vám podlaha sloužila co nejdéle, dodržujte při výběru stanovené zátěžové třídy. Levné měkké lamely v místnosti s vyšší zátěží dlouho nevydrží a jejich volba by se mohla ve výsledku značně prodražit. Jak tedy vybírat?

Při volbě laminátové podlahy je nezbytné přihlédnout k mnoha kritériím. Údajem, který by vás měl primárně zajímat je klasifikace podlah podle tzv. tříd užití. Jedná se o hodnoty uváděné výrobci, které informují o odolnosti proti oděru, tvrdosti a zatížitelnosti určující možnosti použití v konkrétních místnostech.

Tloušťka nosné HDF desky má významný vliv na dlouhou životnost laminátové podlahy.

Třída zátěže 21


Obytná oblast s malým, nebo občasným používáním (např. ložnice, pokoj pro hosty).


Třída zátěže 22


Obytná oblast s trvalým běžným používáním (obývací pokoj, jídelna, vnitřní chodby).


Třída zátěže 23


Obytná oblast s intenzivním používáním (schodiště, vstupní chodby, kuchyně). Určené pro krátké přecházení v botách, ne však na trvalé chození bez přezutí. Nohy nábytku je potřeba podložit filcovou podložkou. Kovová kolečka nahradit umělými.

Třída zátěže 31


Oblast veřejných objektů s malým nebo občasným používáním (hotelové pokoje, konferenční místnosti, malé kancelářské prostory). Určené pro krátké přecházení v botách, ne však na trvalé chození bez přezutí. Nohy nábytku je potřeba podložit filcovou podložkou. Kovová kolečka nahradit umělými.


Třída zátěže 32


Oblast veřejných objektů s trvalým normálním používáním (jesle, kanceláře, čekárny, hotelové haly, butiky). Jsou určeny na trvalé chození bez přezutí. Žádné poškození vlivem nohou nábytku nesmí být viditelné. Žádná změna vhledu nebo poškození vlivem nábytkových koleček nesmí být viditelná.

Třída zátěže 33


Oblast veřejných objektů s intenzivním používáním (chodby, velkoplošné kanceláře, obchodní domy, víceúčelové haly, školní třídy). Žádné poškození vlivem nohou nábytku nesmí být viditelné. Žádná změna vhledu nebo poškození vlivem nábytkových koleček nesmí být viditelné.

Laminátové podlahy jsou pokládány „plovoucím“ způsobem. Jedná se o pokládku bez pevného kontaktu se stěnou nebo původní podlahou. Podklad musí být dokonale pevný, suchý, rovný a čistý.